کار من فریاد کشیدن است!

شعله ایرانی

سایه اسکای به صدای همجنس گرایان ایرانی معروف شده است. این خواننده‌ی رپ به دنبال پخش آهنگ‌ها و مصاحبه‌هایش مورد تهدید قرار گرفت و مجبور به ترک ایران شد. اکنون چند ماهی است که سایه اسکای در ترکیه منتظر انتقال به یک کشور پناهنده پذیر است و امیدوار است تا هنگام توزیع این شماره ی آوای زن از ترکیه به کانادا منتقل شود.

آهنگ «سایه یک زن ایرانی» بی شک اولین آهنگ تاریخ موسیقی ایرانی است که بی پرده و با زبانی تعرضی و مطالبه گرایانه به دفاع از حقوق هم جنس گرایان می‌پردازد.

آهنگ دوم این خواننده ی بیست ساله با نام «حق کشی» به مسائل ترنس سکسوال­ ها و دید جامعه نسبت به آنها می پردازد.

سایه اسکای به تازه گی سومین آهنگش به نام «بیداری» را که گویای خواست و تمایلات یک لزبین ایرانی است منتشر کرده است. این ترانه را می توانید در یوتوب ببینید..

Saye Sky

از سایه اسکای خواستم که خودش را تعریف کند.

– آدمی هستم که به جنس موافق گرایش دارم…

بگذار همین جا حرفت را قطع کنم. چرا در تعریف خودت ابتدا به گرایش جنسی ات اشاره می کنی؟ چرا نمی‌گویی دخترم و هنرمند و…

– چون مهمترین و اولین دغدغه ی یک لزبین ایرانی ابراز آزادانه و علنی هویت جنسی اش است. هویت جنسی یک لزبین ایرانی همه ی جوانب زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار می دهد، او را از حیات اجتماعی‌اش محروم می کند. می توانی هنرمند باشی، اکتیویست باشی، ولی وقتی از انکار هویت جنسی ات رنج ببری و احساس امنیت جانی و روانی نکنی، نه می‌توانی خودت باشی و نه هویت تعریف شده ایی خواهی داشت. نفی هویت و گرایش جنسی در شرایط سرکوب ایران، هویت‌های دیگر همجنس گرایان را تحت الشعاع قرار می دهد.

– وقتی می‌خواستم روی شعرم آهنگ بگذارم به چندین آهنگ ساز مراجعه کردم. البته به آنها نگفتم که خودم لزبین هستم. گفتم می خواهم آهنگی برای شعرم که در مورد حقوق زنان و همجنس گراهاست بسازم. آنها حتی به کلمه ی لزبین در شعر حساسیت داشتند. می گفتند که این کلمه را کلن حذف کن. می‌گفتند «برامون افت داره، مسخره س!».

– چرا ما باید چنین بار سنگین تحقیر و انکار را به دوش بکشیم؟ چون در ایران دنیا آمده ایم؟ من تصمیم گرفتم که این بار را از دوشم بردارم، سکوت نکنم و صدایم را به همه برسانم. با این امید که دیگران هم به فکر بیافتند و با آن چه تحقیرشان می کند و آزارشان می‌دهد، به مقابله بلند شوند و صدایشان را بلند کنند.

سایه اسکای می‌گوید که در ترکیه هم از جانب افراد متعصب و یا ماموران جمهوری اسلامی تهدید می شود. تماس­ های تلفنی تهدیدآمیز و ای- میل از آن جمله اند.

– می‌گویند باید خفه شوی.

چرا ریسک کردی و چنین آهنگهایی ساختی و با رسانه‌ها مصاحبه کردی؟

– نمی توانستم این همه اجحاف، این همه انسان را که دارند پرپر می شوند ببینم و سکوت کنم. نمی توانستم تحمل کنم وقتی می دیدم چطور دوستان لزبین را به زور شوهر می دهند  یا به عنوان بیمار روانی روانه ی تیمارستان می کنند. من نمی توانم ببینم و حرف نزنم. زیر بار زور نمی روم!

– هر روز و هر لحظه از زندگی چنین دخترانی، که مجبور به ازدواج با مردی می‌شوند، تجاوز روحی و جنسی محض است. خانواده، جامعه و نظام آن‌ها را به مرگ تدریجی محکوم می کنند. این دختران چاره ایی جز سوختن و ساختن ندارند. در موارد زیادی هم دست به خودکشی می زنند.

سایه اسکای در راه و حرفه ایی که در پیش گرفته اعتماد به نفس قابل تحسینی دارد. می‌داند که چه می‌خواهد و برای آینده‌اش برنامه‌ ریزی کرده است. تهدیدها و آزارها از شجاعتش نکاسته. مصمم است به تحصیلاتش ادامه دهد. دانشجوی اخراجی رشته ی الکترونیک بوده و معتقد است که ادامه ی تحصیل و داشتن تخصص برای او از ضروریات است. در فکر برگزاری کنسرت در آینده ی نزدیک در کانادا و آمریکا هم هست.

– در ایران که بودم در مهمانی های زیرزمینی کنسرت اجرا می کردم.

آیا شبکه‌های ارتباطی زیرزمینی میان گی/لزبین/ترانس­ ها وجود دارد؟

– بچه‌هایی که یکدیگر را می شناسند با هم تماس دارند. ما مثل یک خانواده ی بزرگ به هم کمک و از هم پشتیبانی می کنیم. وارد شدن به این جمع­ ها معمولن خیلی مشکل است و هر کسی را به راحتی به مجامع خودمان راه نمی دهیم. سعی می‌کنیم با خانواده‌ها هم رابطه برقرار کنیم و در زمینه ی مشکلات پذیرش شرایط بچه­ ها به آنها کمک کنیم.

آیا به نظرت دید مردم عادی نسبت به گذشته و با توجه به قوانین حاکم نسبت به هم جنس گراها و ترانس­ ها در ایران، بازتر شده؟

– بله شده! مردم معمولن وقتی مسأله ایی را درک می کنند بازتر برخورد می کنند. من فکر می‌کنم علت اصلی مخالفت و یا دشمنی مردم با مسأله ی هم­ جنس­ گرایی نداشتن آگاهی و عدم اطلاع رسانی درست هست. خود مردم هم که اینقدر بدبختی دارند که وقت اینکه خودشان اطلاعات کسب کنند ندارند. خیلی‌ها هنوز فکر می کنن که مثلن هم­ جنس گرایی و ترانس یعنی پورنو!

سایه از مادر شصت ساله ایی می‌گوید که از یزد پس از دیدن یکی از مصاحبه ایی تلویزیونی اش با او تماس گرفته بود.

– او در ای- میل نوشته بود که با دیدن مصاحبه ی من گریه کرده و از خودش پرسیده که «چرا در این مملکت با جوونها چنین رفتار می کنن».

سایه اسکای معتقد است که با اطلاع رسانی و کنار زدن «پرده­ هایی که حقیقت را می پوشانند»، او و امثال او موفق خواهند شد افکار عمومی را به مرور روشن کنند و از تبعیضات بکاهند. او از رواج پدیده ی هم جنسگرایی کاذب و یا آنطور که خودش می‌نامد «هم جنس بازی» می‌گوید که در جامعه ی گرفتار محدودیت‌ روابط آزاد و برابر با جنس مخالف، بسیار رواج یافته است.

– بسیاری به دلیل نداشتن امکان رابطه با جنس مخالف، به هم جنس خودشان روی می آورند. نه به این دلیل که چنین گرایش جنسی و عاطفی ایی دارند بلکه به این دلیل که مثلن ایجاد ارتباط رابطه ی سکسی با هم جنس دردسر کمتری به وجود می‌آورد و قابل پنهان کردن است. و این خطرناک است. چنین مسأله ایی عوارض روانی بسیاری برای افراد به وجود می‌آورد و زیان­ های اجتماعی به دنبال دارد. این مسأله ایی است که در ایران امروز بسیاری می‌دانند و به روی خودشان نمی آورند.

آیا به نظر تو فعالین جنبش زنان و فمینیست­ ها در ایران به اندازه ی کافی به مسائل زنان لزبین اهمیت می‌دهند و علیه تبعیضاتی که بر شما روا می‌شود مبارزه می کنند؟

– در جنبش زنان ایران یک تضاد وجود دارد. فعالین جنبش با آنکه زن هستند اما با نظرات زنان لزبین و طرح مسائل آن‌ها مرزبندی دارند. به نوعی آن‌ها را حذف می کنند. فمینیست­ ها هم به اندازه ی کافی به ما کمک نمی کنند. شاید چون خودشان هم مسأله ی هم جنس گرایی را نفهمیده اند و برایشان حل نشده. مثلن می‌گویند «زنان این همه مشکل دارند و نمی‌توانیم فعلن به مسائل لزبین­ ها هم بپردازیم». فکر می کنم آن‌ها تمایل جدی به درک مشکل ندارند. به نظر من ما باید همه ی اشکال مبارزه را با هم جلو ببریم. الگوی جوان‌های ما همین خانم‌های فعال جنبش زنان هستند و این‌ها نباید لزبین­ ها و حق حضورشان را انکار کنند و به تبعیض علیه آنان بی توجه باشند.

سایه اسکای به زودی برای اقامت دائم به کشور کانادا منتقل می شود. از او در مورد مسائل هم جنس گرایان در ترکیه و مشاهداتش در طول مدت اقامت در آنجا سؤال کردم.

– برخورد یو – ان ترکیه با من خوب بود چون ظاهرن مرا می شناختند و می‌دانستند که روابط رسانه ایی دارم. اما شاهدم که با دیگران رفتار خوبی ندارند. به من هم بارها گفته‌اند که نباید با رسانه‌ها گفتگو و از شرایط ترکیه انتقاد کنم.

– شرایط بچه‌ها در ترکیه اصلن خوب نیست. اکثرن مجبور به زندگی در شهر­ های کوچک و سنتی هستند. به آن‌ها سنگ پرتاپ می‌کنند، روی دیوار خانه‌شان فحش و تهدید می‌نویسند، شیشه‌ها را می شکنند. هموفبیا بیداد می کند. حتی در شهر­ های بزرگ هم زندگی برای کسانی که نمی‌توانند هم جنس گرایی یا ترانس بودنشان را پنهان کنند آسان نیست. همین چندی پیش در آنکارا سه ترنس­ سکسوال ترک را به قتل رسانده بودند. بدیهی است که اگر غیرترک هم باشی میزان امنیت جانی ات پایین‌تر می آید.

– من خودم به دلیل آزارها و مزاحمت‌ها دائم مجبور به جابجایی هستم. از نظر مالی هم بچه‌ها تحت فشارند و وقتی هم دنبال کار می‌گردند اولین پیشنهاد به آن‌ها تن فروشی و کار کردن در تجارت سکس است. و خیلی‌ها مجبور می‌شوند برای گذراندن امورات شان به این کارها تن بدهند چون کار دیگری به آن‌ها نمی دهند.

سایه اسکای با لحنی که نشان از یادآوری خاطرات تلخ آزار و خشونت علیه دوستانش در ایران و ترکیه دارد، می‌گوید که با وجود خطرات، ساکت نمانده و تلاش کرده تا قدم مثبتی در جهت جامعه ایی انسانی تر بردارد. با شور و شوق تعریف می‌کند که پروژه­ های زیادی در پیش رو دارد و به کمک و حمایت همه ی کسانی که می‌خواهند از حقوق هم جنس گرایان و ترانس­ ها و همین طور کودکان و زنان، حمایت کنند دارد.

– تصمیم دارم که به فعالیت­ هایم برای مسائل زنان کودکان کار و هم­ جنس گرایان و ترانس­ ها ادامه بدم. کار من فریاد کشیدن است.

 

 

 

 

One comment

  1. ماها که نه کسی رو با گرایش جنسی خودمون میشناسیم نه اون شبکه های مخفی رو باید چیکار کنیم؟
    من گرایش شدیدی به جنس موافق دارم…..باید چه کنم؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s